1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır?

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır?

bebeklerde-ates-kac-olmalidir

Yeni doğan sahibi olan anne babaların en çok sıkıntı çektiği ve üzüldüğü konuların başında ateş problemi gelir. Bebeklerde ateş genellikle bir şeylerin ters gittiğini gösterir. Bebekler bağışıklık olarak normal insanlara göre daha zayıf oldukları için hastalıklara daha kolay yakalanabilir. Bu nedenle birçok ebeveyn çocukları hastalanınca ne yapacağını bilmiyorsa telaş durumuna kapılabilir. Bu tür bir durumda en iyi seçenek çocuk hekimine gitmek ve tedavi görmesini sağlamaktır. Tabii hekime gitmeden önce bazı bilgileri bilmek çok etkili olabiliyor. Bu nedenden ötürü bebeğinizin ateşi varsa bilmeniz gerekenleri incelemek gerekirse;

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır?

Yeni doğanlarda ve çocuklarda tıbbi olarak önerilen vücut sıcaklığı 36,4 derecedir. Tabii bu tüm çocuklarda aynı olacak değil. Çok küçük oynamalarla az aşağı az yukarı olabilir. Eğer ateşi ölçüldüğünde 38 derece ve üstü çıkarsa bebeklerde ateş problemi var demektir. Bu ateş üçe ayrılır. Bebeğinizin ateşi 14 günden fazladır süren bir zaman dilimi içinde cereyan ediyorsa kronik ateş olarak nitelendirilir. Eğer 14 günden az ise akut ateş olarak nitelik kazanır. Bunların dışında nedeni bilinmeyen ateş durumu da söz konusudur.

Bebeklere ve çocuklara tıbbi alanda bakıldığında genellikle solunum yolu ve sindirim sistemi hastalıklardan kaynaklı olarak ve orta kulak enfeksiyonu, idrar yolu iltihabı gibi çeşitli hastalıklardan dolayı akut ateş görülmesi oldukça yüksektir. Bunun dışında ateş süresi 14 günü geçen bebeklerde kronik ateşe bağlı olarak hepatit, sinüzit, karın içi apseler, kanser gibi çeşitli nedenlerden dolayı ateş durumu olabilir. Enfeksiyon nedenli değilse zehirlenme, sıcak çarpması, aşıların yan etkisi, hızlı su kaybı gibi nedenlerde ateş problemine yol açabilir.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır?
bebeklerde-ates

Ateşi Küçümsemeyin

Yeni doğanlarda bağışıklık sistemi tam olarak güçlenip çalışabilir hale gelmediği için bebeklerde ateş görüldüğü zaman dikkate alınmalıdır. Anneden geçen mikrop veya çevreden kapılan herhangi bir enfeksiyon kalıcı hasar vermemesi için ve bebeğin neden ateşinin çıktığının tespit edilmesi için çocuk hastalıkları bölümüne gidilerek uzman bir hekime danışılmalı ve gerekli tedavi sürecinin başlatılması uygun görülmektedir.