1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Bilgisayarı Zamanlı Kapatma  (Programsız)

Bilgisayarı Zamanlı Kapatma  (Programsız)

Bilgisayarı Zamanlı Kapatma  (Programsız)

Bilgisayarı Zamanlı Kapatma  (Programsız)

İhtiyacımızın olduğu hemen hemen çoğu şey için birçok  program yapılmıştır. Ama bilgisayarlarımıza daima bir şeyler kurarak bilgisayarlarımızı yoruyoruz. Bu programların çoğusu için amaç ihtiyacımız olan çok basit işlemlere görsel ögeler ekleyerek program için kullanıcı sayısını artırmaktır. Bu işlemler de tabi haliyle bilgisayarımızın Ram ve  Ekran kartı ile işlemcisi üzerinde gereksiz yüklenmelere yol açmaktadır .

Bu basit işlemler için bilgisayarımda sıklıkla kullandığım bir komutu sizlerle de paylaşmak isterim. Aşağıda detaylı bir şekilde nasıl yapılacağını görebilirsiniz..

 

 

Kısaca bilgisayarı zamanlı kapatmayı anlatıyoruz.

Öncelikle Başlat-Çalıştır diyoruz daha sonra çalıştır kısmına shutdown -s -t 3600 yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Bu yazdığımız komut ile bilgisayarı 1 saat sonra kapatacak şekilde ayarlamış oldunuz, ve resimdeki gibi bir yazı ile sizi uyaracaktır. 3600 ise 60 dakikanın saniye cinsinden değeridir. Minimum 0 Maksimum 315360000 yazabilirsiniz. Boş bırakırsanız 30 saniyede kapanacaktır,

Bu işlemin iptali için ise;

Başlata tıklayın çalıştır sekmesine shutdown -a komutunu yazın. Bu şekilde Bilgisayarı Zamanlı Kapatma ayarımız iptal edilmiş olacaktır. Ve resimde görülen açıklama balonu görünecektir.