1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

H erkes her daim güzel, bakımlı, genç ve temiz bir cilde sahip olmak ister. Bazılarımızda cilt sorunları çok erken başlarken bazılarımızda ise biraz daha geç başlar. Günümüzde olumsuz çevre koşulları, hava kirliliği gibi etkenler cildimizin daha iyi temizlenememesi ve cildimizde kırışıklıklar, lekelenmeler, siyah noktalar ile sivilcelenme gibi rahatsız edici sorunlar meydana getirebilir. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra düzenli olarak Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri yapılmayan nemlendirilmeyen cildimiz kurumaya ve kırışmaya başlar ve bu nedenle cildimizde az da olsa yaşlanmanın etkisini hissetmeye başlarız.

C iltteki sorunları önlemek için veya korunmak için kozmetiklere, estetiklere ve pek çok farklı yollara başvururuz. Halbuki her evde bulunan doğal malzemeler ve özellikle meyveler cilt bakım kürlerimiz için en güzel ve ideal malzemelerdir. En azından güzellik merkezlerinde belirli bir fiyatla satın alacağımız hizmetleri evde kendimiz kolayca gerçekleştirebiliriz. Peki, ama nasıl evde Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri yapacağız. İşte sizler için bu yazımızda birkaç tanesini derledik.

Doğal Zerdeçal Maskesi

Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

Zerdeçal güçlü antioksidan özelliğiyle cildimizi fazla yağdan arındırıp korur, yatıştırır, cilt tonumuzu eşitler ve yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Aşağıda yazan malzemeleri karıştırıp macun kıvamına getiriyoruz. Macun kıvamına gelen maskemizi göz ve dudak çevresi hariç yüzünüze sürüp 15 dakika bekletiyorsunuz daha sonra ılık suyla yüzünüzü temizliyorsunuz.

 • 1 yemek kaşığı zerdeçal (güvendiğiniz aktarlardan veya marketlerden alabilirsiniz)
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığının yarısı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı su

Doğal Türk Kahvesi Maskesi

Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

Herkes temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Türk kahvesi cilt bakım maskemiz cildimizi gözeneklerden arındırır sıkılaştırır, cilde canlılık ve parlaklık verir. Aşağıda yağlı ciltler için ideal olan kahve maskemizin malzemelerini karıştırıp yüzümüze nazikçe sürüyoruz.(Göz ve dudak çevresi hariç) 15 veya 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzümüzü yıkıyoruz.

 • 1 yemek kaşığı Türk kahvesi veya telvesi
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Doğal Muz Maskesi

Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

Cilt bakım maskelerimizin vazgeçilmezi olan bir diğer maskemizde muz maskesidir. Potasyum kaynağı olan muz cildimizi zararlı maddelerden korur. Özellikle Kuru cilde sahip olanlar bu cilt bakım maskemizi yaparak cildini nemlendirip ölü hücrelerden arındırıp cildin yenilenmesini desteklemektedir. Aşağıda yazılan malzemeleri karıştırıp yüzümüze sürüyoruz.15 dakika beklettikten sonra yüzümüzü ılık suyla masaj yaparak temizliyoruz.

 • 1 tane muz
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Doğal Domates Maskesi

Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

Havaların ısınmasıyla birlikte etkisini göstermekte olan cilt lekelerimiz özellikle yaz aylarında zararlı güneş ışınlarının cildimize direk temas etmesi sonucunda meydana gelen lekeler akne veya sivilce gibi problemlerle birleştiğinde kalıcı hale dönüşebiliyor. Kırmızı meyvelerde bulunan ve özellikle de domatesin içinde fazlaca bulunan likopen maddesi güçlü bir antioksidandır.%95 oranında su vardır buna ek olarak C ve E vitaminleri içerir. Cildimizi nemlendirir, lekeleri giderir, beyazlatır daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Domates maskesinde birçok tarif bulunmaktadır. Aşağıda yazdığım maske cildi beyazlatmak yumuşatmak içindir. Şimdi gelelim domates maskemizin yapılışına. Öncelikle 1 tane domatesin (domatesleri iyice rendeliyoruz veya blenderden geçiriyoruz)içine 2 yemek kaşığı pirinç unu ekleyip iyice karıştırıyoruz. Daha sonra bu karşımı yüzümüze sürüyoruz.15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkıyoruz. İsterseniz bir domatesin ortadan bölüp yarısına zerdeçal sürüp yüzünüze yavaşça bastırmadan masaj yapabilirsiniz. Bu maskede yüzünüzü aknelerden sivilcelerden arındırır.

Doğal Salatalık Ve Bal Maskesi

Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

Salatalıkta bulunan A ve C vitaminleri hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar, sivilceleri yok eder, ciltteki kırışıklıkları önler ve doğal yoldan tüm cilt tiplerini nemlendirir ve yumuşatır. Daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar.1 tane salatalığı rendeleyerek veya blenderden geçirerek püre haline getiriyoruz. Daha sonra içine 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı süt ekliyoruz. İyice karıştırdıktan sonra yüzümüze uyguluyoruz.20 dakika kaldıktan sonra yüzümüzü ılık suyla yıkıyoruz. Diğer bir alternatif maskemiz ise kırışıklıklar için.1 adet salatalığı püre haline getiriyoruz içine 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ve 1 yemek kaşığı süt. Bu malzemeleri karıştırıp 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzümüzü yıkıyoruz.

Doğal Avokado Maskesi

Cilt Bakımı İçin Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır?

Avokado lezzeti, doyuruculuğu, besleyiciliğinin yanı sıra A, B, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin ve muzdan %35 daha fazla potasyum içeren tam bir mineral ve Omega 3 deposu olan avokado cildimiz için vazgeçilmez bir şifa kaynağıdır. Zaten piyasalarda satılan cilt kremlerinin içinde avokado bulunması da bu yüzdendir. Cildi nemlendirerek yağ oranını geri kazandırıyor. Cildimizdeki akne, sivilce, yara ve yanıkları iyileştiriyor. Antioksidan özelliği ile kırışıklıklara çok iyi gelerek yaşlanmayı geciktiriyor. Şimdi gelelim maskemizin yapılışına;

1 tane avokadoyu ortadan ikiye bölüp çekirdeğini çıkardıktan sonra içindeki yumuşak kısmını püre haline getiriyoruz. Daha sonra içine 1 yemek kaşığı balı ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışımı yüzümüze sürüyoruz.10-15 dakika yüzümüzde beklettikten sonra ılık suyla yüzümüzü yıkıyoruz.