1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Çocuklarda Gelişim Geriliği Nedir? Belirtileri-Nedenleri

Çocuklarda Gelişim Geriliği Nedir? Belirtileri-Nedenleri

çocuklarda gelişim geriliği

Çocuklarda Gelişim Geriliği

Ç ocuklarda gelişim geriliği; birçok genetik ve çevresel faktör çocuğun gelişimini etkiler ve gelişimindeki gecikmelere sebep olabilir. Hamilelik sırasında ve sonrasında sağlıklı bir hamileliği ve uygun bakımı olan kadınların bile gelişimsel gecikmeleri olan çocukları olabilir. Gecikme nedenlerini belirlemek zor olsa da, gelişimsel gecikmeleri yönetmek için birçok tedavi ve destek hizmeti mevcuttur. Çocuğunuzda gelişimsel gecikmeler belirtilerinden şüpheleniyorsanız hemen çocuk doktorunuzla irtibata geçin. Bir gecikmeyi ne kadar erken teşhis ederseniz, çocuğunuzun yetişkinliğe gelişimi için o kadar iyi olacaktır.

Çocukların büyümesi ve gelişmesi her yaş grubunda, kız ve erkek cinsiyetinde farklılıklar göstermektedir. Her yaş grubu için büyümeyi olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörler de değişik göstermektedir. En hızlı büyüme anne karnında, 2 yaşına kadarki süreç ve ergenlik dönemindedir. Çocuklarda büyüme geriliği, çocuğun kendi yaş ve cinsiyetine uygun büyüyememesidir. Her toplumun büyüme normalleri vardır ve bunlar büyüme eğrileri ile gösterilmektedir. Çocuk, kendi toplumunda büyüme eğrisinin en alt çizgisinde veya aşağısında kalıyorsa ve normal yıllık boy uzamasını gerçekleşmiyorsa, büyüme geriliğinden söz etmek mümkündür.

Çocuklarda Gelişim Geriliği Nedenleri Nelerdir? 

Çocuklarda Gelişim Geriliği Nedir? Belirtileri-Nedenleri12

Dünya genelinde ve ülkemizde büyüme gelişim geriliğinin en yaygın nedenlerinden biriside beslenme bozukluğudur. Uzmanlara göre ilk aşamada çocuğun yetersiz ve dengesiz beslenmesi. Daha sonra bebeğin anne karnındaki gelişim yetersizlikleri, büyüme hormonu ve diğer hormonal eksiklikler, Turner sendromu, kronik hastalıklar ve nadir görülen hastalıklar büyümeyi etkileyen unsurlardır.

Çocuklarda Gelişim Geriliğinin-Gelişimsel Gecikmenin Belirtileri

Her çocuk farklı şekilde gelişir ve çocukların gelişiminde çok çeşitli nedenler vardır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz. Birkaç ay boyunca çocuğunuzu aynı yaştaki diğer çocuklarla motor becerileri, sosyal ve dil becerilerini geliştirmediğini fark ederseniz gelişimsel gecikme konusunda endişe duyabilirsiniz. Pedagog veya çocuk doktorunuzla konuşun. Doktorlar çocuğunuzu değerlendirdikten sonra çocuğunuzda büyüme geriliği veya gelişimsel gecikmeyi teşhis edebilir. Çocuklar 5 ana gelişme alanında beceri geliştirirler. Bunlar;

 • Bilişsel Veya Düşünme Becerileri; Bu düşünme öğrenme ve sorunları çözme yeteneğidir. Çocuklar etrafındaki her şeyi gözleri, kulakları ve elleri ile keşfederler. Çocukların sayı sayması, renkleri tanıması yeni kelime öğrenmesi vb. gibi şeyleri gösterir.
 • Sosyal Ve Duygusal Beceriler; Bu beceri çocukların diğer insanlarla ilişki kurma yeteneğidir. Buna duygu ve düşüncelerini ifade edebilme ve kontrol edebilme yeteneğinde dâhildir. Bebeklerde başkalarına bakmak gülümsemek ve iletişim kurmak için ses çıkarırlar. Küçük çocuklarda ve okul öncesi çocuklarında ise yardım istemek, duyguları göstermek ve ifade etmek başkalarıyla iyi geçinmek gibi anlamına gelir.
 • Konuşma Ve Dil Becerileri; Çocuk gelişimin en önemli bir parçasıdır. Konuşmanın gecikmesi, sadece gelişim geriliğinin değil, bazı ciddi patolojik problemlerin habercisidir. Bu gibi sorunlarda erken teşhis çok önemlidir. Konuşma ve dil gecikmesi her çocuk için aynı değildir. Konuşma, ses çıkarmak için ses yolunun, dilin, dudakların ve çenenin kas koordinasyonunu gerektirir
 • İnce Ve Kaba Motor Becerileri; ellerde küçük kaslar-ince motorve vücutta büyük kaslar- kaba motor kullanma yeteneğidir. Bebekler nesneleri kavramak için ince motor becerilerini kullanırlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar onları mutfak eşyaları tutmak, nesnelerle çalışmak ve çizmek gibi şeyler yapmak için kullanırlar. Bebekler oturmak, yuvarlanmak ve yürümeye başlamak için kaba motor becerilerini kullanırlar. Daha büyük çocuklar atlama, koşma ve merdiven çıkma, top atma gibi şeyleri yapmak için kullanır.
 • Günlük Yaşam Aktiviteleri; Bu Günlük görevleri yerine getirme yeteneğidir. Çocuklar için yeme-içme, giyinme ve banyo yapmayı içerir.
Çocuklarda Gelişim Geriliği Nedir? Belirtileri-Nedenleri
Önerilen Yazı

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Gelişim Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Gelişim Geriliği Nedir? Belirtileri-Nedenleri

Gelişim geriliği ebeveynlerin desteği ile planlı bir eğitim programıyla aşılamayacak bir sorun değildir. Eğitim planları pedagog veya çocuk psikolojisi uzmanı danışmanlığında geliştirilir ve uygulanır. Öncelikle uzmanlar gelişim geriliğine neden olan sebepleri bulmaktadır. Gelişim geriliği zamanında teşhis edilirse tedavisi çok daha başarılı olmaktadır.

Her ay çocuğunuzun boyu, kilosu ve baş çevresini düzenli ölçüp uzman çocuk doktoru tarafından takip etmelisiniz.

Çocuğunuz kilosu, başı, boy ölçüleri persentil değerleri standardın altındaysa çocuk doktorunuzun önerdiği şekilde beslenme tedavisi önerilmektedir.

Gelişim geriliğine neden olabilecek hastalıklara, tiroitlere ve diğer büyüme hormonlarına bakılır. Uzman çocuk doktoru test sonuçlarına göre gerekli hormon takviyeleri tedavisine başlar.

Gelişim geriliğinde ebeveynler büyük sorumluluklar taşır. Çocuğun bütün çevresinde düzenlemeler yapılır. Yatak odası, oyun odası kısacası çocuğunuzun tüm yaşam alanlarını destekleyecek şekilde düzenlemelidir.

Gelişimsel Gecikme-Büyüme Geriliği Olan Çocuklar İçin Hangi Doktorlara Gitmeliyiz?

 • Çocuk Nöroloji
 • Çocuk psikiyatrisi
 • Çocuk Endokrinoloji Uzmanı
 • eğitmen
 • Konuşma Terapisti

Çocuğun Gelişimsel Dönemleri

Çocuklarda Gelişim Geriliği Nedir? Belirtileri-Nedenleri

 • Yeni Doğan Dönemi; Bebeğin 4 haftalık dönemidir.
 • Bebeklik Dönemi (0-2 Yaş) ; Çocuğun eğitimi açıcından bu dönem önemlidir. Motor gelişimi, algısal, sosyal ve duygusal gelişimin temelleri bu dönemde ortaya çıkmaktadır.
 • Çocukluk Dönemi(3-6 Yaş); Bu dönem çocukların oyun dönemidir. Çocuklar için en etkili öğrenme yöntemi oyundur. Yetişkinin desteğine fazla ihtiyacı yoktur. Dil hareket ve toplumsal gelişim yönünden büyük ilerlemeler gösterir. Çocuk için alınan oyuncaklar pahalı ve elektronik oyuncaklar yerine çocuğun güvenle oynayabileceği ve çok amaçlı kullanılabileceği bir şekilde seçilmelidir.
 • Son Çocukluk (ilk Okul Dönemi); Bu dönem eğitim hayatının başladığını gösterir. Kas gelişimi daha hızlıdır.Çocukar bir birey olarak toplumda yer alır. Zihinsel gelişimi, hayal kurma, sosyal becerileri gelişir.
 • Ergenlik Dönemi; Bu dönemde kız ve erkek çocuklarında cinsiyet ile ilgili iç salgı bezleri devreye girer. Bedensel değişimleri hızlanır. Bedendeki değişikliklerle beraber ruhsal toplumsal değişmeler ve gelişim eler görülmektedir. Bu dönem geçiş dönemidir. Kiminde güzellik çirkinlik kiminde zayıflık ve kiloluk sorun olmaktadır.