1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. COVID-19 Aşı Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Yapılacak? Cevap Burda…

COVID-19 Aşı Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Yapılacak? Cevap Burda…

covid-19-asisi-ne-zaman-nerede-ve-nasil-yapilacak-tum-cevaplar-iceride-qx33gWO7.jpg

Çin‘den gelen Koronavirüs aşıları ülkemiz hudutlarına giriş yaptı. Artık herkes, aşılamanın ne vakit başlayacağını, aşıların nerede ve nasıl yapılacağını merak ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalar, tüm bu soruların karşılıklarını veriyor.

COVID-19 Aşısı Nasıl Yapılacak?

Koca, yaptığı açıklamada COVID-19 aşılarının 2 doz olarak yapılacağını doğruladı. Salgının suratının yavaşlamasını da göz önüne aldıklarını söyleyen Koca, ikinci dozun birinci dozdan 28 gün sonra yapılmasını uygun bulduklarını kelamlarına ekledi. Yani birinci dozu olan şahıslar, ikinci doz aşı için 28 gün bekleyecek.

COVID-19 Aşıları Türkiye’ye Gelirken Hasar Görmüş Olabilir mi?

Fahrettin Koca’nın bu husustaki açıklamasına nazaran aşılar, Pekin gümrüğüne kadar soğuk zincirle getirildi. Gümrükteki süreçler tamamlanıncaya kadar da bataryalı soğutucular bulunduran konteynırlarda saklandı. Böylelikle aşılar, gümrük ve sevkiyat sürecinde rastgele bir ısı değişimine maruz kalmamış oluyor ve ziyan görme ihtimalleri bulunmuyor.

COVID-19 Aşı Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Yapılacak? Cevap Burda...

Aşılama Çabucak Başlayacak mı?

Sağlık Bakanı Koca, aşılamaya başlamadan evvel bir tahlil süreci geçireceklerini söylüyor. Bunun için, gelen aşılar içerisinden rasgele seçilen örnekler Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu Laboratuvarlarına gönderildi ve tahlil süreci başlatıldı. Şayet bir aksilik çıkmazsa, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu Laboratuvarları tarafından Acil Kullanım Onayı verilecek. Aşılama da bundan sonra başlayacak. Sürecin, 15 gün sürmesi bekleniyor.

COVID-19 Aşıları Nerede Yapılacak?

Aşılamanın, aile sıhhati merkezleri ve kamu, özel ya da üniversite hastanelerinde yapılması planlanıyor. Yani ülkemizdeki pek çok sıhhat kuruluşu, aşılama sürecine dahil ediliyor.

Kim, Ne Vakit Aşı Olacak?

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Heyeti, daha evvel aşılama programını 4 farklı kümeye nazaran düzenlendiğini duyurmuştu. Birinci etapta aşılanacak olan kümede sıhhat çalışanları, 65 yaş üzerindekiler (öncelikli olarak kronik rahatsızlığı olanlar, sonrasında öbür 65 yaş üzeri vatandaşlar), misyonu gereği kalabalık yerde bulunması gereken şahıslar (bakımevi vazifelileri gibi) ve engelliler bulunuyor. İkici kümede ise toplum hizmeti veren polis, asker, öğretmen, cezaevi çalışanları ve adliye çalışanları yer alıyor. Hizmet kesimi çalışanları üçüncü kümesi oluşturuyor (Öncelik belediye çalışanları ve alt yapı çalışanlarında olacak). Son küme ise, birinci 3 kümeye girmeyen tüm vatandaşlardan oluşuyor. Özcesi şu an ülkemize gelen aşılar, birinci kümenin aşılanması için kullanılacak.

COVID-19 Aşısı İçin Randevu Ne Vakit Alınacak?

Programa nazaran aşılama vakti gelen vatandaşlara bir bildiri gönderilecek. Bu bildirisi alan vatandaşlar, aile hekimliğinden ya da uygun bir hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabilecek.

 COVID-19 Aşılaması Ne Vakit Tamamlanacak?

Şu an için kesin bir vakit vermek mümkün değil. Sıhhat Bakanı Koca tarafından yapılan açıklama şu formda: “Oluşturulan risk sıralamasına nazaran, vatandaşlarımızın aşılanmasının ülke çapında bir programla en kısa vakitte tamamlanması hedeflenmektedir. Aşılama önceliğinde Bilim Konseyimizin belirlediği stratejik plan dışında hiçbir öncelik tanınmayacaktır.”

COVID-19 Aşısı Yaptırmak Mecburi mu?

Bugüne kadar yapılan tüm açıklamalar, aşı yaptırmanın mecburi olmayacağı istikametinde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zarurî aşılama yerine, vatandaşları ikna ederek herkesin aşı olmasını sağlamak istediklerini tekraren söyledi. Yani COVID-19 aşısını yaptırmak zaruri değil.