1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Çözüldü: Exxen Bilgisayarda Çalışmıyor

Çözüldü: Exxen Bilgisayarda Çalışmıyor

Çözüm: Exxen Bilgisayarda Çalışmıyor

Yeni yayın platformu Exxen, akıllı TV’lerde uygulaması olmaması üzere birtakım eksikliklerle yayın hayatına başladı. TV’nin öldüğü, YouTube ve talebe bağlı öteki görüntü hizmetlerinin tırmandığı bir çağda Acun’un Exxen teşebbüsü mantıklı bir hareket. Öte yandan bu değişime hazır olmayan kimi bilgisayarlar var ve kullanıcılar içerikleri izleyemediklerinden şikayet ediyorlar.

Exxen Neden Kimi Bilgisayarda Çalışmıyor?

İçerik muhafazası. Evet, Exxen’in birtakım bilgisayarlarda çalışmamasının tek cümlelik özeti bu. Exxen de Netflix, Amazon Prime yahut Hulu üzere öbür bütün VoD hizmetlerinin kullandığı içerik müdafaa sistemine sahip. Bu sistemin maksadı, yayınlanan içeriğin çalınmaması. Mesela Netflix’de izlediğiniz bir içeriğin görüntüsünü kaydedemezsiniz, hatta içerikten bir ekran imajı bile alamazsınız. Tıpkı şey Exxen için de geçerli.

Peki bilgisayarlar içerik muhafazasını desteklemiyor mu? Destekliyor ancak bunun birtakım ihtiyaçları var. Öncelikle kelam konusu muhafazanın ismi HDCP, High Definition Content Protection. Yüksek Tarifli İçerik Müdafaası olarak çeviri edebileceğimiz bu sistemin çalışması için bilgisayarınızla monitörünüz ortasındaki ilişki HDMI, DisplayPort ya da DVI kablosuyla yapılmalı. Şayet irtibatınız VGA ise HDCP çalışmayacak ve bu yüzden de Exxen yayınlarını izleyemeyeceksiniz.

Çözüldü: Exxen Bilgisayarda Çalışmıyor

Burada birinci sorulan sorulardan birisi HDMI > VGA dönüştürücü ile izleyebilir miyim? Yanıt tekrar hayır. HDMI ve DisplayPort, dijital sinyal aktaran protokollerdir. VGA ise analog sinyal aktarır. Bu yüzden HDMI’dan VGA’ya dönüştürücü kullandığınızda HDCP çalışmaz ve bu yüzden de Exxen yayınlarını izleyemezsiniz.

HDMI ve DisplayPort: HDCP dayanaklı çağdaş ilişki çeşitleri.

Monitör ve TV’de HDCP Dayanağı Şart

Her ne kadar DVI irtibatı HDCP takviyesi sunsa da DVI girişi olan her monitör HDCP takviyesi sunmayabiliyor çünkü DVI da kendi içinde analog ve dijital sürümlere sahip. Bu yüzden monitörünüzün HDCP desteklediğinden emin olmanızda yarar var.

Tabi iş tekrar burada bitmiyor. Ekran kartınızın da HDCP dayanağı olması koşul. Tekrar kimi durumlarda ekran kartı şoförünüz de aktüel olmalı. Daha evvel Intel GPU şoförüm şimdiki olmadığı için Netflix yayınlarını izlemek istediğimde yanılgı aldığımı hatırlıyorum. Bu bağlamda ekran kartı sürücüleriniz, bilhassa de Intel iGPU sürücüleriniz yeni değilse güncellemenizde yarar var. Yeniden AMD ve NVIDIA ekran kartınızın da şoförünü güncellemenizi öneririz.

Exxen’i TV’nize bağladığınızda da manzara alabilmeniz için HDCP dayanağı gerekiyor. Birden fazla TV bu teknolojiyi destekliyor lakin olur da imaj alamazsanız , sürücüleriniz de şimdiki ise TV’nin HDCP dayanağı olup olmadığını denetim etmenizde yarar var. Bu, üreticinin sitesinde yazmalı.