1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

d-vitamini-eksikliğ-belirtileri-nelerdir

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliğinizin bilmenizin tek yolu doktorunuzdan veya aile hekiminizden test yapmasını istemenizdir. Test sonucunuza göre d vitamini takviyesi önerilmektedir. D vitamini takviyesi alıyorsanız da altı ayda bir vitamin ve calsiyum seviyenize kontrol ettirin.  Her bir bireyin vitamin gereksinimi farklıdır. D vitamini eksikliği durumlarında genellikle aşağıda bahsi geçen problemler görülebilmektedir. Bu problemler ile karşılaşıldığında derhal bir uzman doktora başvurmak gerektiği unutulmamalıdır.

 • Yüksek tansiyon
 • Kronik yorgunluk
 • Depresyon
 • Uykusuzluk
 • Kaygı
 • Sedef hastalığı
 • Zayıf veya kırık kemikler
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • İltihap ve şişlik
 • Romatizmalı Hastalıklar
 • Kilo problemi
 • Kanser
 • Diyabetik hastalıklar

D Vitamini Eksikliği Risk Altında Olanlar

D vitamini eksikliği herkeste görülebilmektedir. Ama bazı kişilerin yaşadığı çevre şartları ve sağlık problemlerinden dolayı d vitamini eksikliği yaşayanlar daha fazla riskli olmaktadır. Öncelikle doktor kontrolünde 6 ayda bir test yaptırmalılar ve doktorun uygun gördüğü takviye veya damlaları ihmal edilmeden kullanılmasına daha çok dikkat etmelidirler.

 • Hamilelik ve emzirme dönemindeki Anne adayları
 • Yaşlılar
 • Böbrek hastalığı olanlar
 • Diyabet hastalığı olan
 • Karaciğer hastalığı olanlar
 • Beyaz ve açık Tenliler
 • Epilepsi hastaları veya epilepsi ilacı kullananlar
 • Kapalı ortamlarda güneş ışığından faydalanmadan çalışan bireyler

D Vitamini Nedir?

D vitamini , fosforla beraber kalsiyumun emiliminde ve kemiklerde depolanmasında görev almaktadır. D vitamini aslında bir vitamin değildir. Vücudumuzda kalsiyum emilimini basitleştiren bir hormondur. D vitamini ayrıca kandaki kalsiyum ve dolaylı olarak da fosfor seviyesini de kontrol eder. D vitamini almanın en iyi yolu güneş ışınlarıdır. Kalsiyum yetersizliği ya da kalsiyum fosfor oranındaki dengesizlik, çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise kemik erimesi gibi problemlere neden olabilir. D vitamini kemik sağlığı için ve dengesi için çok gereklidir. Yaşlılarda görülen kemik erimesi, romatizmal hastalıklar, düşme kaynaklı kemik kırıkları ve birtakım kanser çeşitlerine karşı koruyucu niteliktedir.

D Vitamini Eksikliği İçin Beslenme

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 • Süt, ayran, kefir,
 • Peynir, tereyağı ve yoğurt
 • İstiridye, Ton balığı, Somon, Uskumru
 • Karaciğer
 • Yumurta sarısı
 • Tatlı patates
 • Balık yağı
 • Mantar
 • Maydanoz
 • Yonca
 • Isırgan otu
 • Yulaf

Yukarıda maddeler halinde sıralanan ürünleri günlük yaşamda bolca tüketmek d vitamini eksikliği sorununu giderme açısından oldukça önemlidir. D vitamini eksikliği sorunu için yapılacak olan tedavi içinde damla ve enjeksiyon uygulamaları yapılabilmektedir. Yapılacak olan bu tedavi için  bir uzman doktor tarafından takip edilmek en önemli konudur.

Güneşten D Vitamini Nasıl Alınır?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuz için gerekli olan d vitaminini üretebilmek için saatlerce güneşin altında kalmamıza gerek yoktur. D vitamini güneşin cildimize maruz bıraktığı UVB ışınlarını deride bulunan kolesterol aracılığıyla üretebilir. Yaz aylarında özellikle temmuz ve ağustos da tatillerde uzun süre güneş altında kaldığımıza derimizde bronzlaşma görülmektedir. Güneşlenme süresi arttıkça derimiz daha çok melanin üretir ve koyu bir tene sahip oluruz. Cilt kanseri ve erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Kısacası uzun süre güneşe maruz kalmak derimiz için zararlıdır.

Uzmanlar yazın saat 11: 00 ile 15: 00 arası 25-30 dakika dışarıda güneş altında güneşlenmemizin d vitamini açısından çok faydalı olduğunu belirtmektedir. Vücudumuzda d vitamini üretiminin sentezlenmesi 48 saat kadar sürmektedir. Bunun için güneşlendikten hemen sonra banyo yaparken sıcak su değil de ılık su veya soğuk suyu tercih etmeliyiz. Bol sabun, şampuan ve duş jelleri kullanılmaması ayrıca banyo yaparken vücudumuza kese yapılmaması d vitaminin sentezlenmesi  açısından faydalı olacaktır.

Güneşlenmek için illaki tatile gerek yok. Evinizde de güneşlenebilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gereken camı pencereyi açık bırakmak daha sonra kolları, omuzları ve ayaklarınızı güneşe karşı oturarak güneşlenmek. Güneşlenme sırasında camı açmadan güneşe karşı oturup d vitamini aldığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü D vitamini yani UVB ışınları camdan geçmez. D vitamini almak isterken vücudunuzu güneşte fazla maruz bırakmayalım. Güneş altında fazlaca kalmak sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Cilt kanserine sebebiyet verebilir. Ayrıca güneşlenirken makyaj ürünleri, yüksek faktörlü güneş kremleri vb. diğer kimyasal kremler d vitaminin sentezlenmesine izin vermemektedir. O yüzden fazla aşırıya kaçmamak şartıyla kullanabilirsiniz.

Hamilelikte D Vitaminin Önemi

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Hamileyken vücudumuz hastalıklara karşı daha hassastır. Özellikle D vitamini eksikliği pek çok sorunları da beraberinde getirmektedir. D vitamini hem anne adaylarının kemik sağlığını için hem de bebeğiniz kemik gelişimini için oldukça önemlidir. Anne karnındaki bebek calsiyum ve diğer vitamin ihtiyaçlarını anneden karşılamaktadır. Hatta uzmanlara göre hamilelikte d vitamini eksikliği “gebelik zehirlenmesi” denilen preeklampsi riski ve kemik erimesine neden olduğu ayrıca anne adaylarında d vitamini eksikliğinde sezaryen yoluyla doğum daha fazla yaşandığı, halsizlik, yorgunluk, yetersiz kilo alımı gibi şikayetlerin olduğu belirtilmektedir. Hamile anneler güneşlenirken kalıcı lekelerinin olmaması için güneş kremleri kullanabilirler. Güneşlenmenin dışında anne adayları doktor kontrolü altında takviyeler alaraktan d vitamininizi kontrol altında tutabilirsiniz. Çünkü bebeğinizde d vitamini eksikliği olursa gelişme geriliği, kemik erimesi vb. gibi kalıcı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bebeklerde D Vitaminin Önemi

Bebekler d vitamini eksikliği dikkat edilmezse kalıcı etkiler bırakabilir. Bebek doğduktan sonra önce plasentada var olan d vitaminden beslenir. Emzirme döneminde calsiyum dengesi için D vitamini düzeyinin yeterli olması gerekmektedir. Anne sütü bebeklerin tüm besin ögelerini tek başına karşılayan mucizevi besindir. Fakat içerisinde d vitamini fazla bulunmadığı için anne sütüyle beslenen bebeklerde 2.aydan sonra d vitamini eksikliği görülebilir. Öncelikle doktor kontrolünde tahliller veya testler yapılarak belirlenmelidir.

Bebeklerde d vitamini eksikliği giderilmezse raşitizm denilen kemik hastalığına neden olur ve gelişiminde gerilik görülmektedir. Bebeğinizin bıngıldağının geç kapanması ya da kapanmaması, bıngıldağının büyük olması, diş çıkarmasında gecikmeler, sürekli ağlama, boy uzamaması, emeklemesinde, oturma yetilerinde, başını dik tutmasında zorluk, el ve ayak şeklinde, omurgasında eğrilikler görüyorsanız, D vitamini eksikliğinden kaynaklı sorunlar ve kemiklerinde şekil bozukluğu oluşmaya başlamıştır. Doktor kontrolünden sonra d vitamini desteği damlası önerir. Bunun dışında eğer doktorunuz uygun görüyorsa ebeveynler bebeklerini en az 10-15 dakika kundaksız sadece bez varken haftada 30 dakika, elbiseli ise hafta iki saat olarak kol ve bacaklarını öğlen saatlerinde güneşlendirmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca son yıllardaki araştırmalara göre d vitamini eksikliği koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı ve tüberküloz için bir risk faktörü olabileceği fikri ileri sürülmektedir.

D Vitaminin Fazlası Zararlı mı?

D vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Kalsiyumun emiliminde ve kemiklerde depolanır. Günlük ihtiyacımızın fazlası alındığında ise vücudumuzdan atılamamaktadır. Kontrolsüz alınan d vitamini kandaki aşırı kalsiyum ile bulantı, kusma, iştahsızlık, sıvı kaybı, kalp ritim bozukluğu, kabızlık vb. sağlık sorunları görülmektedir. Ayrıca idrarla atılan kalsiyum böbreklerimizde biriktiği için böbrek yetmezliği ve böbrek taşı oluşabiliyor. Test yaptırmadan doktor kontrolü dışında d vitamini takviyeleri veya damlaları kullanılmamalıdır. Özellikle ebeveynler gelişim çağındaki çocuklara doktora danışmadan gelişi güzel vitaminler vermemelisiniz. Her şeyin fazlası zarar olduğunu da unutmamak gerek.

Tiroid Ve Hormon Sağlığı İçin D Vitamininin Önemi

Tiroid hormonu vücudumuzdaki en güçlü bezlerden bir tanesidir. Hormon al denge, vücut ısısı, metabolizma, uyku düzeni, doğurganlık, hamilelik gibi birçok sorunun yaşanmaması için tiroid hormonlarınızın sağlığını korumanız oldukça önemlidir. Tiroid hastaları için D vitamini takviyeleri ve damlaları çok önemlidir. Özellikle hamile kalmak isteyen Anne adayları sağlıklı bir gebelik ve doğum için doktor kontrolünde d vitaminine başlayabilirsiniz.