1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır? Temiz Anlatım

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır? Temiz Anlatım

hes-kodu-nedir

Koronavirüs etkisi ile ülkemizde birçok alanda yaşanış biçimlerinde değişikliklere gitmek zorunda kaldık. Virüsün daha fazla yayılmasını engellemek için getirilen şehirler arası seyahat kısıtlaması, kısa bir süre önce belirli önlemlerle gevşetildi. Böylelikle şehirler arası otobüs yolculukları, uçak yolculukları, tren yolculukları gibi seferler başladı. Lakin önceki düzenden farklı olarak HES Kodu uygulaması ile yolculuklar yapılacak.

HES Kodu Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs verileri ile ilgili bilgilerin halka şeffaf bir biçimde paylaşılabilmesi, çevrenizde salgının durumunun tespit edilebilmesi ya da sağlık durumunuzla ilgili olarak sağlık bakanlığını bilgilendirme amaçlı oluşturulan yazılım kısa sürede 10 milyon vatandaşımız tarafından kullanılmaya başlandı. Hayat Eve Sığar adlı uygulama, serbestlik tanınan bazı konularda gerekli özelliklerin sisteme eklenmesi ile daha fazla kullanılır hale geldi. Otobüs, tren ve uçak yolculuklarının başlamasına karşılık olarak bir yolcuda hastalık çıkması ihtimali ile karantina altına alınacak kişilerin tespiti amacıyla uygulamaya HES Kodu özelliği getirildi. Bu kod ile yolculuk yapmadan önce kendi kişisel bilgilerinizle giriş yaparak süresiz ya da belirli tarihe kadar geçerli olacak bir kod üretip bu kod sayesinde yolculuklarınızı yapabilmekte ve izinli sayılmaktasınız.

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır? Temiz Anlatım

HES Kodu Nasıl Alınır?

Seyahat etmek için gerekli olan HES Kodu almak için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri mobil uygulama ile kod alımı diğeri ise SMS yoluyla kod alımıdır. Mobil uygulama ile almak için öncelikle Android veya IOS işletim sistemine sahip olan telefonlarda uygulama marketi üzerinden Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmelisiniz. İndirdiğiniz uygulamaya kayıtlı değilseniz kaydolarak, kayıtlı iseniz bilgilerinizle giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra uygulamanın ana ekranında yer alan KOD işlemleri bölümünden Hayat Eve Sığar kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Eğer cep telefonunuz uygun değilse veya farklı nedenlerden dolayı uygulama üzerinden kodunuzu alamıyorsanız cep telefonunuzun SMS özelliği ile kodunuzu üretebilir ve seyahatlerinizde kullanabilirsiniz. Bunun için HES yazıp bir boşluk bırakın. Ardından T.C. kimlik numaranızı, kimliğinizde yer alan seri numarasının son dört hanesini ve seyahatiniz için gün sayısını yazın. Tüm bu bilgiler birer boşluk bırakılarak yazılacaktır. Mesajınızı hazırladıktan sonra 2023 numarasına yollayarak kodunuzu oluşturabilirsiniz.