1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

hıdırellez nedir1

Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır? 

Bu makalede hıdırellez nedir ve hıdırellez ne zaman kutlanır bilgilerinin yanında bu konu ile alakalı daha birçok bilgiye yer vereceğiz. Akıllara ilk olarak doğanın canlanması, bolluk, bereket, her tür hastalık ve kötülükten korunmak için yakılan ateşin üzerinden üç kez atlanması ve dileklerin kağıda yazılarak gül ağacının altına gömülmesi ya da asılması geliyor. Farklı gelenek ve kültürlerde Hızır ve İlyas Peygamberlerin buluştukları ve baharın müjdeleyicisi olarak görülen bu gün “Hıdırellez” ismiyle her sene kutlanmaktadır.

Hızır yada Hıdır ve  İlyas peygamberler Yeryüzünde bir araya geldikleri gece birbirlerini bulmak için gül kokusunu takip ederlermiş, gül ağacının altına bakarlarken yazılmış olan dilekleri, çizilmiş olan resimleri görür, onlara dokunur ve  kabul olması için dua ederlermiş.

Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

Hıdırellez Bayramı 5 Mayıs gecesinden 6 mayıs tarihine kadar kutlanır. Günümüzde Hristiyanlar baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak da kabul ederler. Bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St. Georges günü olarak kutlamaktadırlar.

Hıdırellez’in Diğer İsimleri

Anadolu’nun farklı yörelerinde kutlanmakta olan Hıdırellez bayramı için, Hızır ile İlyas, İderlez, Eğrice, İlkyaz, Mantifer, Mar Curcos, Ağrice, Altı Mayıs, Aya Yorgi, Aziz George, Bahar Bayramı, Ederlez, Eğrilce, Hederlez, Hıdrellez, Hiderlez gibi adlar da verilmiştir.

Hıdırellez Nasıl Kutlanır?

Nevruz bayramında olduğu gibi eskilerden kurtulmak, geçmişi geride bırakmak için ateş yakılır. Niyet ederek üzerinden atlanır. Günümüzde de uygulanan tütsü yakmakta aynı etkiyi gösterir. Ateşin üstünden atlayan kişi, üstün de biriken kötü enerjiyi yakmakta ve dolayısıyla hafiflemektedir.

Balkonunuza ağzı açık cüzdan, bozuk paralar ya da para resimleri koyarak bereketinizin artmasını dileyebilirsiniz. Dileklerinizi bir kâğıda yazın ve bir keseye koyun, içine bozuk para koyun. Kesenizi bulabilirseniz gül ağacına, yoksa bir ağaç dalına, pencerenizin önüne tutturun. Koyduğunuz para bereket parası olarak cüzdanınız da taşıyabilirsiniz. Kesenin yanı sıra bahçenize, balkonunuza, deniz kıyısında ya da ağaçlık yeşil yerlere küçük taşlarla, tebeşirle, benzer bir araçla hayallerinizi resmedin. Evlenmemiş kızlardan alınmış yüzük, kolye ve boncuk gibi değerli eşyalar içi su dolu olan çömleğin içine koyulup, çömleğin ağız kısmına yeşillik bırakılarak üstü kırmızı başörtü ile örtülüp kilitlenerek gül ağacının dibine bırakılmaktadır. Bir sonraki gün çömlek başında toplanan bekar kızlardan birinin üstünden kilit açılarak dualar eşliğinde çömlek içindeki eşyalar çıkarılıyor. Sabah erkenden kalkıp kesenizi, dilek listenizi alın. Gidebiliyorsanız deniz kıyısına, denizden uzaktaysanız akarsu yanına veya göle gidin ve suya atın.

Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

Anadoluda Hıdırellez Gelenekleri

Hıdırellez günü Anadolu’nun farklı yerlerinde isteklerin ve duaların kabul olunması için sadaka verilir, oruç tutulur, kurban kesilir. Beyaz elbiseler giyilerek güneş doğmadan hemen önce yeşil ve bol sulu kırlara gidip hep beraber eğlenilir. Kutlamalar genellikle bir yeşillik alanda, su kenarında, bir türbe ya da yatırın yanı başında yapılmaktadır. Bu gibi alanlara bu sebeple “Hıdırlık” denildiği de olmuştur. Hıdırellez günü yoğurt çalınır ama içine maya koyulmaz. Eğer maya konulmadan yoğurt tutarsa eve Hızır gelmiş demektir. Hıdrellez günü çiy damlaları ile mayalanıp elde edilen yoğurt, bir yıl boyunca damızlık yoğurt olarak kullanılır. Bu yoğurdun üzerine nazar değmemesi için çörekotu bırakılır. Kuru baklagiller bir torba içinde bahçede ağaçlara asılır. Hıdır Baba’nın kamçısıyla bunlara dokunması ve bereket getirmesi dileği tutulur. Hıdırellez akşamında evde bulunan aile bireyi için, 7 tane nohut veya 7 tane fasulye dikilir. İnanışa göre yıl boyunca kişinin başına gelecek tüm kötülüklerin bu fasulyenin veya nohudun başına geleceğine inanılırdı.

Hıdırellez de ayrıca evinizde güzel kokular yakabilirsiniz. Adaçayı, günlük tütsülerle enerji temizliği yaparak, üzerinizdeki eskimiş ve ağırlaşmış kötü enerjilerden kurtulabilirsiniz.

Hıdırellez Günü Yapılması Uygun Görülmeyen Davranışlar

Hıdırellez inanışına göre yapıldığı zaman bolluk, bereket, sağlık, şans getirmeyeceğine inanılan davranışlar da bulunuyor.Doğaya ve hayvanlara zarar verilmemesi, boya badana yapılmaması, süt sağılmaması, dikiş dikilmemesi, çamaşır yıkanmaması, un elenmemesi, makas tutulmaması gibi inanışlar da yer alıyor. Ayrıca Hıdırellez’de içki içilmez, kumar oynanmaz.

Hıdırellez Duası