1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Mouse DPI Nedir? Ne İşe Yarar?

Mouse DPI Nedir? Ne İşe Yarar?

mouse-dpi-nedir

Oyun bilgisayarı almak isteyenlerin ya da bilgisayar oyunlarına fazla zaman ayıran kişilerde Mouse olayı oldukça önemlidir. Anlık hareket kabiliyeti, refleks gösterebilme durumları için oyuncu Mouse aygıtlarında özellikle DPI kavramını sıkça görürüz. Peki bu bahsettiğimiz kavram nedir? Ne kadar önemlidir? Nasıl ölçülür? Gibi birçok sorunun cevabını vereceğiz.

Mouselarda DPI Nedir?

Bilgisayarın en önemli aygıt parçalarından biri olan Mouse olmadan bilgisayarı kullanmak pek mümkün değil. Tabii ki günümüzde bilgisayarların gelişimi, hareket kabiliyetleri, refleks gösterme hızı hepsini DPI dediğimiz kavrama göre belirliyoruz. Açılımı “Dot Per Inch” anlamına gelir. Türkçesi ise nokta başına hareket anlamıdır. Nasıl ki uzunluk ölçü birimimiz metre, ağırlık birimimiz gram ise Mouse için ölçü birimi DPI kavramıdır. Mouse aygıtınızda bu oran ne kadar yüksekse o kadar çok fazla nokta okuyabildiği anlamına gelir. Tabii bu inç başına gerçekleşen bir kavramdır.

Mouse DPI Nedir? Ne İşe Yarar?
dpi-nedir

İdeal Ayar Kaç Olmalıdır?

Bu konuda birçok kesimden farklı görüşler bulunmaktadır. Ne kadar DPI yüksek olursa o kadar verim alınacağını söyleyenler olsa da inç başına nokta hızı arttıkça kontrol kabiliyeti o kadar düşecektir. Genellikle Mouse üreticisi firmaların mühendisleri normal bir bilgisayar kullanımı için 800 ile 1200 arasında bir değerin ideal olacağını söylemektedirler.

DPI Ayarı Nasıl Ölçülür?

Piyasada satışı bulunan Mouse cihazlarının iki türü bulunmaktadır. Birincisi düz kullanım için standart özelliklerle verilen Mouse cihazları, ikincisi ise ayarlanabilir özelliklere sahip olan fonksiyonel cihazlardır. Eğer standart kullanıma sahipseniz Mouse cihazına sahipseniz bu konuda DPI değerini öğrenmek zordur. Ölçüm yapabilen gerekli teknik ekipmanlara sahipseniz tabii ki bu ölçümleri yapabilirsiniz. Lakin onun dışındaki durumlar için marka ve ürün modeli bilgilerini aratarak resmi internet sitesinden bilgilere erişebilirsiniz.

Fonksiyonel Mouse cihazlarında ise zaten ayar paneli dediğimiz bir ara yüz olur. Bu ara yüz aracılığı ile Mouse cihazınızın inç başına ne kadar nokta okuyabileceğini ayarlayacağınız metre penceresi olur. Buradan gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Ya da Mouse üzerinde bulunan tuş ile basarak hassasiyetini kullanımınıza göre ayarlayabilirsiniz. Tüm bu özellikler genellikle tüm fonksiyonel Mouse cihazlarında kolaylıkla bulunmaktadır.