1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. PC Ekran Görüntüsü Alma 5 Yöntem

PC Ekran Görüntüsü Alma 5 Yöntem

pc-ekran-görüntüsü-alma

PC Ekran Görüntüsü Alma 5 Yöntem

Bu makalemizde sizlere pc ekran görüntüsü alma işleminin 5 farklı yolunu anlatacağız.

Çoğu zaman bilgisayar başında çalışırken ekran görüntüsü alma işlemi lazım olabiliyor. Bilgisayarda karşılaştığımız herhangi bir sorunu arkadaşınıza anlatırken veya bir sunum hazırlarken ekran görüntüsü almak sizin için hayat kurtarıcı olabiliyor. Bazen de hangi tuşlar ile bu işlemi yapacağımızı unutabiliyoruz. Veya bu işlem için bilgisayarımıza program bile kurma gereksinimi duyabiliyoruz.

Şimdi hiçbir programa gereksinim duymadan pc ekran görüntüsü alma işlemini sadece klavye tuşlarını kullanarak nasıl yapacağımızı görelim.

1- FN + Baskı Ekranı

En çok kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemlerinden biridir. Fn ve Print Screen tuşlarına basarak aldığımız ekran görüntüsü kendiliğinden herhangibir klasöre kaydolmuyor. Sizin yapacağınız tek şey Paint veya Photoshop gibi resim editleme programlarından birini açıp yeni bir sayfaya sağ tıklayıp yapıştır demek veya CTRL-V tuş kombinasyonunu kullanmak olacaktır.

PC Ekran Görüntüsü Alma 5 Yöntem

2- Windows + Yazdırma Ekranı

En çok kullanılan pc ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir diğeri ise Windows ve Print Screen tuşlarına basarak yaptığımız görüntü alma yöntemidir. Bir önceki tuş kombinasyonundan farkı ise bu kez aldığımız görüntüyü hiçbir programa yapıştırmamıza gerek olmaması. Aldığımız görüntü direk “Ekran Görüntüleri” klasörünün içine kaydolacaktır, oradan ulaşabilirsiniz.

PC Ekran Görüntüsü Alma 5 Yöntem

3- Ekran Alıntısı Aracı

Ekran görüntüsü almanın bir diğer yöntemi ise Ekran Alıntısı Aracı’dır. Programa pc üzerinden ulaşabilmek için arama kutucuğuna Ekran Alıntısı Aracı yazmanız yeterli. Daha sonra açılan programda Yeni diyerek kaydetmek istediğiniz alanı seçip düzenlemek kalıyor geriye.

PC Ekran Görüntüsü Alma 5 Yöntem

4- Windows + Üst Karakter + S

Bu üç tuş kombinasyonunu kullanarak istediğiniz alanı seçebilirsiniz. Fakat görüntüyü yine Paint v.b programlardan biri ile açıp yapıştırmanız gerekecek, daha sonra görüntüyü istediğiniz formatta resim olarak kaydedebilirsiniz.

PC Ekran Görüntüsü Alma 5 Yöntem

 5- Alt + Baskı Ekranı

Ekran görüntüsü alma seçeneklerinden biri de Alt + Print Screen tuş kombinasyonunu kullanmaktır. Burada yine ekran görüntüsü kendiliğinden bir klasöre kaydolmayacaktır. Paint programını açıp yapıştır demelisiniz. Sonra ise düzenleme  yaptıktan sonra görüntüyü resim olarak kaydedebilirsiniz.

PC Ekran Görüntüsü Alma 5 Yöntem

5 farklı yol ile Windows XP-7-8-10  işletim sistemlerinde ekran görüntüsü alabilirsiniz.