1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. RAM Boşaltma Windows İçin Nasıl Yapılır?

RAM Boşaltma Windows İçin Nasıl Yapılır?

windows bilgisayarınızda ram boşaltma nasıl yapılır

Windows Bilgisayarınızda RAM Boşaltma için 8 Yol

W indows PC’nizin belleğinin düşük olduğu mesajlarını gördükten sonra RAM boşaltma işleminin nasıl yapılacağını öğrenmeniz mi gerekiyor? RAM’i temizlemek ve bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı pratik adımlara göz atalım.

RAM’in nasıl temizleneceğine dair ipuçlarına girmeden önce, tanımadığınız durumlarda RAM’in ne yaptığını kısaca açıklayacağız.

RAM, Rasgele Erişim Belleği anlamına gelir . Bilgisayarınızda çalışmakta olan programları ve işlemleri tutan kısa süreli bir depolama ortamıdır.

Bilgisayarınızda ne kadar fazla RAM varsa, performansınızı olumsuz etkilemeden aynı anda daha fazla program çalıştırabilirsiniz. Bilgisayarınız RAM’de azaldığında, depolama sürücüsünün sayfa dosyası adı verilen ve taklit RAM gibi davranan bir bölümünü kullanır. Bu, gerçek RAM’den çok daha yavaştır, bu yüzden Windows kullandığında yavaşlama olduğunu fark edersiniz.

RAM geçici olduğundan, bilgisayarınız kapatıldığında içeriğini kaybedersiniz. Saklamak istediğiniz her şey, sabit sürücü veya ssd sürücü gibi kalıcı bir depolama alanına kaydetmelidir.

Windows Bilgisayarınızda RAM Boşaltma Nasıl Yapılır?

Kullandığınız RAM miktarını azaltmanın yollarına bakalım. Bunu çoğu zaman yapmanıza gerek yoktur, ancak bir sorun fark ettiğinizde kullanışlı olurlar.

1Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Bu muhtemelen aşina olduğunuz bir ipucu, ancak bir nedenden dolayı popüler.

PC’nizi yeniden başlatmak RAM’i tamamen temizler ve çalışan tüm işlemleri yeniden başlatır. Bu açıkça mevcut maksimum RAM’i artırmayacak olsa da, arka planda çalışan ve belleğinizi yiyebilecek işlemleri temizleyerek ram boşaltma konusunda yardımcı olacaktır.

Özellikle sürekli kullanıyorsanız, bilgisayarınızın performans düşmesini önlemek için düzenli olarak yeniden başlatmalısınız.

2Windows Araçları ile RAM Kullanımını Kontrol Edin

RAM’inizin ne kullandığını tahmin etmek zorunda değilsiniz; Windows size göstermek için belli araçlar sağlar.

Başlamak için, Görev Yöneticisi’ni Başlat menüsünde arayarak açın veya Ctrl + Shift + Esc kısayolunu kullanın.

Gerekirse tam yardımcı programa genişletmek için Daha fazla ayrıntı’yı tıklayın . Sonra İşlemler sekmesinde, en çokdan en az RAM kullanımına sıralamak için Bellek başlığına tıklayın . Burada daha sonra tartışacağımız için burada gördüğünüz uygulamaları aklınızda bulundurun.

Daha fazla bilgi için Performans sekmesine geçin . In Memory bölümünde, zaman içinde ne kadar RAM kullanıldığını bir grafik olarak göreceksiniz. En alttaki Kaynak Monitörünü Aç seçeneğine tıklayın ve daha fazla ayrıntıyı Bellek sekmesinden edinebilirsiniz .

En alttaki grafik, ne kadar RAM’iniz olduğunu gösterecektir. Hangi programların en fazla RAM kullandığını görmek için üstteki listeden Göreve (KB) göre sıralayın.

3Yazılımı Kaldırma veya Devre Dışı Bırakma

Artık hangi uygulamaların sisteminizde en fazla RAM kullandığını gördüğünüze göre, bunları gerçekten kullanıp kullanmadığınızı düşünün. RAM’i boşaltmanın kolay bir yolu, asla kullanmadığınız programların onu tüketmesine izin vermemektir!

Bir uygulamayı bazen kullandığınız için kaldırmak istemiyorsanız, bunun yerine başlangıçta çalışmasını engelleyebilirsiniz . Birçok uygulama, her giriş yaptığınızda kendilerini otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlar; bu, nadiren kullanırsanız aşırıya kaçar.

4Basit Uygulamala Kullanın ve Programları Yönetin

RAM kullanımını azaltmanız gerekiyor, ancak RAM’i çalıştıran uygulamalar iş akışınız için gerekliyse ne yapmamız gerekir? Bunu iki şekilde halledebilirsiniz.

İlk olarak, mümkün olduğunda daha hafif uygulama alternatifleri kullanmayı deneyin. Bilgisayarınız Photoshop açıkken zorlanırsa, küçük düzenlemeler için Paint.NET veya GIMP gibi daha küçük bir uygulama kullanmayı deneyin. Photoshop’u yalnızca bir proje üzerinde çalışmaya tamamen adanmış olduğunuzda kullanın.

İkinci olarak, açtığınız programlara daha fazla dikkat edin. Aktif olarak çalışmadığınız tüm yazılımları kapatın. Tarayıcı sekmeleri içinde daha sonra bakılacak olanlara yer işareti koyun, daha sonra RAM’i boşaltmak için bunları kapatın.

5Kötü Amaçlı Yazılım Tarama

PC’nizde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmeye yarar. Sahte yazılımların çalışma kaynakları açıkça mevcut RAM’inizi emecektir.

Malwarebytes ile tarama yapmanızı öneririz . Umarız, hiçbir şey bulamaz, ama en azından olasılığı ortadan kaldırabilirsiniz.

6Sanal Belleği Ayarlayın

Daha önce, disk belleği dosyasından bahsetmiştik. Sisteminizin sanal belleğinin yetersiz olduğu hata mesajları görürseniz , bunu artırabilir ve performansı sabit tutabilirsiniz.

Bunu yapmak için , Başlat menüsünde Denetim Masası’nı aratın . Daha rahat görebilmek için sağ üstteki Görüntüleme Ölçütü menüsünden Küçük simgeler (gerekirse) yapın ve Sistem’i seçin . Sol tarafta, yeni bir pencere açılacak olan Gelişmiş sistem ayarları’nı tıklayın .

Burada, Gelişmiş sekmesinde, Performans altındaki Ayarlar düğmesine tıklayın . Bir kez daha Gelişmiş sekmesine geçin ve Sanal bellek bölümündeki Değiştir düğmesine tıklayın .

Şimdi ana sürücünüz için disk belleği dosyası boyutunu göreceksiniz. Çoğu durumda, Otomatik olarak yönet kutusunu işaretli bırakabilir ve Windows’un buna bakmasına izin verebilirsiniz . Bununla birlikte, sanal bellekte düşüşler yaşıyorsanız, bunun işaretini kaldırmanız ve Başlangıç ​​boyutu ile Maksimum boyutu daha yüksek değerlere ayarlamanız gerekebilir.

7Ram Temizleme için ReadyBoost’u deneyin

Bilgisayarınızda hala daha eski bir mekanik sabit disk sürücüsü (HDD) varsa, RAM’i artırmak için daha az bilinen ReadyBoost adlı Windows özelliğini deneyebilirsiniz . Bu, Windows’un etkili bir şekilde ekstra RAM kullanıyormuş gibi davrandığı için bir flash sürücü veya SD kart takmanıza olanak tanır.

Kulağa hoş gelse de, bu özellik bugün sınırlı kullanım sunuyor. Bilgisayarınızda bir SSD varsa, ReadyBoost hiçbir şey yapmaz. Bunun nedeni, SSD’nin flash sürücüden daha hızlı olmasıdır.

Ayrıca, bilgisayarlarda varsayılan olarak daha fazla RAM yüklü olduğundan, ReadyBoost’tan yıllar önce anemik bir sistemde elde ettiğiniz kadar fazla kazanç görmeyeceksiniz. ReadyBoost’un “taklit RAM’i” aslında daha fazla RAM eklemeyle aynı performans kazanımlarını sunmuyor.

8Daha Fazla RAM Yükleyin

RAM’de her zaman az çalışıyorsanız veya aynı anda daha fazla program çalıştırmak istiyorsanız, bunun aslında gerçekten başka bir sağlıklı yolu yoktur: makinenize biraz daha RAM eklemeniz gerekir. Ucuz olmasa da, RAM’in çok daha iyi bir performans sağlayacaktır.

Masaüstünde RAM’inizi artırmak oldukça basit bir yükseltmedir. Ancak bir dizüstü bilgisayardaki sınırlı alan nedeniyle, taşınabilir makinelerde daha zor hatta imkansız olabilir. Sisteminizle uyumlu RAM aldığınızdan da emin olmanız gerekir.

RAM Sadece Önemli Bir Yükseltmedir

Windows 10’da RAM boşaltmanın çeşitli yollarına baktık. Sonuç olarak, bilgisayarınıza daha fazla fiziksel RAM eklemek RAM ile ilgili sorunlar için en iyi çözümdür. Yukarıdaki adımları izlemeniz, bunun gerekli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Tüm bu sohbet de ram üzerine konuştuk ama performans için diğer PC bileşenlerinin de önemli olduğunu unutmayın.