1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ramazan İftar Menüleri Nasıl Hazırlanır?

Ramazan İftar Menüleri Nasıl Hazırlanır?

Ramazan İftar Menüleri Nasıl Hazırlanır?

Ramazan İftar Menüleri Nasıl Hazırlanır?

Ramazan İftar Menüleri Nasıl Hazırlanır? adlı makalemizde size bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Rahmet ve Bereket ayı olan Ramazan ayının gelmesiyle herkesin evini tatlı bir heyecan ve telaş kapladı. 2020 yılı ramazan ayında Korona virüs salgını nedeni ile özellikle yediklerimize ve içtiklerimize çok dikkat etmeliyiz ki bağışıklığımız güçlensin.

Ramazan İftar Menüleri İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ramazan Ve İftar menülerimizde bağışıklık kazanmak için özellikle doğru ve sağlıklı menüler hazırlanmalı ve gün boyunca aç ve susuz kalan vücudumuza karbonhidrat yüklememeliyiz.

Ramazan Ve İftar Menülerimizde, uzmanlara göre iftara hurma veya bir bardak suyla başlamalıyız ki tüm gün susuz kalan vücudumuzun en temel olan ihtiyacını karşılamalıyız  ve mide asit salgısını engellememeliyiz.

Ramazan Ve İftar Menüleri için uzman diyetisyenlere göre bir anda yemek yemeye başlamanın  midemiz için sağlıklı olmadığını ve öncelikle midemizi yumuşatmamız gerektiğini öneriyorlar. Bunu yapabilmek için iftar yemeğimize öncelikle çorba ile başlamak en doğrusu. Hatta çorbanın yanında biraz salata tokluk hissini ve ana yemeğimize çabuk geçmememizi sağlar.

Ramazan Ve İftar Menüleri içerisinde çorba ve salata yendikten sonra ana yemeğe hemen başlamadan 15-20 dakika kadar ara vermemiz gerekiyor. Ramazanlık’ta iftarda her ne kadar bu durum zor gözükse de yemeğimizi hızlı bir şekilde tüketmememiz gerektiğini uzmanlar kesinlikle önermektedirler.

Ramazan Ve İftar Menülerimizde kola ve asitli diğer içecekleri fazla tüketmemeliyiz. Bu tür içecekler gün boyu susuz kalan vücudumuzun susuzluk hissini giderir. Daha sonra da iftardan sonra su tüketimini  ve vücudumuzun sıvı ihtiyacını engeller.

En önemli unsurlardan biri de tatlı tüketimi. Uzmanlara göre ramazan ayında uzun saatler süren açlık ve susuzlukla kan şekerimizin düşmesi sebebiyle  tatlı ihtiyacımız artmaktadır. Tatlı iftardan hemen sonra tüketilmemelidir. En doğru zaman ise iftardan 2-3 saat sonra olmalıdır. İftarda yemekten hemen sonra yediğimiz tatlılar sindirim sistemi sorunlarına, hızlı kilo artışlarına neden olmaktadır.

Ramazan Ve İftar Menülerimizde Hangi Tatlıları Tüketmeliyiz?

İftardan sonra tükettiğimiz tatlılar baklava, kadayıf, revani ve benzeri tatlılar yerine hafif tatlılar olan muhallebi, sütlaç, güllaç gibi sütlü tatlıları tercih etmemiz gerekiyor. Hem fazla kalori alımını hem de hızlı kilo artışımızı engeller.