1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

safra-kesesi-tasi-hastaligi

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğer birçok işleve sahiptir. Bu işlevlerden biri de safra sıvısı üretmektir. Üretilen sıvı safra kesesi denilen haznede toplanır. Bu kesenin işlevi ise; yenilen yemek ve içilen içeceklerden sonra sindirim esnasında kasılma gerçekleştiğinde sıvıyı boşaltarak sindirimin gerçekleşmesini sağlamaktır. Önemli bir görevi olmasına rağmen çoğu insanda safra kesesi taşı oluşarak şiddetli ağrılara ve ilerleyen aşamalara gelindiğinde safra kesesinin alınmasına neden olmaktadır. Bu yazımızda bu hastalığın neden oluştuğunu, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz.

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Kese bölgesinde taş oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Tıpta safra kesesi taşı hastalığı olarak geçen ve safra sıvısının doğru boşalmasını engelleyen bu hastalığın neden oluştuğuna dair tam olarak net bir açıklama olmasa da oluşma nedenleri ile ilgili bazı olgulara ulaşılmıştır. Oluşma nedeni demek pek doğru olmasa da risk faktörlerini en azından sıralayabiliriz.

 • Kadınlarda, erkeklere göre daha fazla bu hastalığa rastlanılmaktadır. Hormonal bir etkisi olduğu düşünülmektedir.
 • Doğum yapılabilecek yaşlarda olmak,
 • Kilolu olmak,
 • Kilolu değilseniz bile hızlı kilo alıp veriyorsanız,
 • 40 yaşın üstünde olmak,
 • Genetik aktarım olarak ailenizde safra kesesi taşı hastalığından birilerinin olması

Bu hastalığın oluşmasındaki risk faktörleri olarak bilinmektedir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?
safra-kesesi

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Bu sinsi hastalık için birden fazla belirti bulunmaktadır. Belirtilerin en yaygını şiddetli ağrılardır. Belirtileri madde madde incelersek;

 • Yenilen yemeklerin sindirim esnasında midenin ortasında veya sağ üst kürek kemiği bölgesinde ağrı oluşması,
 • Sırt ağrısı,
 • Doğum sancısına benzeyen ve genellikle geceleri tutan ağrılar,
 • Gözlerde ve ciltlerdeki sarılık durumu

Gibi çeşitli sebepler belirtiler arasında yer alsa da çok genel geçer belirtiler olduğu için çoğu zaman hastalar tedavi amaçlı farklı branştaki doktorlara da gidebilmektedir. Hastalığa yakalanan insanlar genellikle hastalıklarından pek haberdar olmazlar.

Hastalığın Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler

Bu hastalığın tedavisinden genellikle ameliyat yani cerrahi yol tercih edilir. Doktorlar bu hastalıkla ilgili neredeyse hiç yok denilecek seviyede ilaç tedavisine başvururlar. Ameliyatı kolay ameliyatlardan biri olsa da yine de risk seviyesi her ameliyatta olduğu gibidir.