1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Sesli Arama Nedir – Nasıl Yapılır? Seo Açısından Önemi!

Sesli Arama Nedir – Nasıl Yapılır? Seo Açısından Önemi!

sesli arama nasıl yapılır

Sesli Arama Nedir? Seo Açısından Önemi!

Sesli arama hızla SEO’nun önemli bir parçası haline geldi ve kesinlikle gitmeyecek. Çok sayıda tüketici, çevrimiçi olarak ürün ve hizmetleri aramak için sesli aramayı kullanıyor, çünkü yazmaktan çok daha uygun ve zaman açısından çok büyük bir kolaylık sağlıyor.

Açıkça söylemek gerekirse, kullanıcıların yazmak istedikleri terimleri söyleyerek internette arama yapmalarını sağlayan bir konuşma tanıma teknolojisidir. Amazon Alexa, Apple’ın Siri veya Google sesli arama uygulamasını düşünün hepsi kullanıcıların cihazlarıyla yalnızca sesle iletişim kurmasına izin verir.

Sesli aramanın arkasındaki teknoloji oldukça karmaşık ve Doğal Dil İşleme’deki (NLP) gelişmelere bağlı olsa da, sitenizi sesli arama için optimize etmek SEO’nun başka bir yönünü ortaya çıkarır ve çok fazla zaman almaması kullanıcı açısından en büyük artısıdır.

İçeriğinizi sesli arama için optimize ederseniz, web sitenize daha fazla trafik çekecek ve SEO sıralamanızı tamamen yeni bir seviyeye taşıyacaksınız. Herkes henüz web sitelerinde içerik hazırlarken bu özelliğin kullanılacağını düşünerek makale hazırlamıyor, işte tamda bu yüzden rekabet avantajı da kazanmış olacaksınız.

Sesli Arama Nedir - Nasıl Yapılır? Seo Açısından Önemi!

Günümüzde Sesli Arama

Gelişen birçok trend sesli aramayı hızlandırıyor, SEO’yu ve interneti kullanma şeklimizi tamamen dönüştürüyor. Bunu temel nedeni yazmadan çok daha hızlı olarak kullandığımız konuşma gibi basit bir gerçeğe dayanıyor. Dolayısıyla, verimlilik için sese dönmemiz doğaldır.

Daha hızlı, daha kolay ve daha uygun. Özellikle günümüzde ahizesiz kullanım imkanı sunan cihazlar giderek daha popüler hale geldiğinden, bu teknoloji çok büyük avantajlar barındırıyor.

Ama hepsi sadece rahatlık ile ilgili değil. Herkesin, engelli olanlar da dahil olmak üzere yeni teknolojiye erişimi olmalıdır. Bu teknoloji hala başlangıç ​​aşamasında olsa da, hem kolaylık hem de daha iyi erişilebilirlik imkanları sunması açısından, popülaritesinin hızla yükselmesi hiçte şaşırtıcı gelmiyor.

2020’de Web Aramalarının % 30’u Sesli Olarak Yapılacaktır

Sesli arama istatistikleri, tüm arama motorlarındaki tüm web tarama oturumlarının yaklaşık üçte birinin 2020 yılına kadar tamamen ekransız olacağını göstermektedir.

Bu başlangıçta gerçekçi görünmeyebilir, ama kaç kişinin zaten Amazon Alexa, Siri veya Google sesli asistan kullandığını düşünün. Hepimiz hem evimizin içinde hem de dışarıdayken her gün ekransız aramaları kullanıyoruz.

Doğal Dil İşlemenin arkasındaki ilerlemeler ve teknolojinin daha fazla kullanılabilirliği sayesinde sesli aramalar daha popüler hale gelebilir. AI da bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Yapay zeka kullanımı ile sanal asistanların, son tüketicilere hitap eden kendi benzersiz kişilikleri olabilir. Esprili hatta alaycı bile olabilirler, bu da kullanıcıları sadece onlarla daha fazla etkileşim kurmaya teşvik eder, hem sanal asistanların hem de sesli aramaların daha çok kullanılmasına neden olur. Bu nedenle, tahmini 2020’nin sonuna kadar web taramasının % 30’unun sesli olarak gerçekleştirilmesi ihtimali çok yüksektir.

Sesli Arama Nedir - Nasıl Yapılır? Seo Açısından Önemi!

Sesli arama uygulamaları nelerdir?

Google Asistan
Android akıllı telefonlar için AI yardımcıları söz konusu olduğunda, Google Asistan mevcut en iyi işlevselliği sunar. Önemli hatırlatıcılar ayarlamak, iş arkadaşlarınızı aramak ve mesaj göndermek gibi komutları yürütmek için en iyilerden biridir. Son zamanlarda Google’ın, Asistan’ın gözetim olmadan telefon görüşmeleri yapabilmesini ve bir insanın yaptığı gibi konuşabilmesini sağlamayı planladığı da ortaya çıktı.

Bing
2009 yılının haziran ayında Microsoft’un kurmuş olduğu Bing, 58 dil desteği sunmakta ve “alışkanlıkları değiştirme” iddiası ile serüvenine başlamış olan yeni sayıalacak bir arama motorudur. Google’ın en iyi rakiplerinden biri olan Bing mobil uygulaması, kullanıcıların sesli arama yapmasını sağlayan bir uygulamadır.

Asistan Siri
Bütün Apple marka cihazlarda kullanım imkanı sunulan asistan Siri, Türkçe dil desteği ve bunun yanında daha bir çok yapabildikleri ile şu an için açık ara en iyi kişisel asistan olma özelliğini taşıyor..

Sonuç Olarak

Sesli arama istatistiklerinin tümü, bu teknolojinin yakında veya  hiçbir zaman kaybolmayacağını açıkça bizlere göstermektedir. Daha fazla akıllı cihaz pazara girmeye devam edecek ve sesli aramayı mutlak bir gereksinim haline getirecektir. Bu, daha fazla insanın bu faydalı özellikten yararlanacağı ve küresel pazar büyümesini daha fazla etkileyeceği anlamına geliyor.

Teknoloji, her geçen gün kolaylıklar sağlıyor. Bize düşen, bu yeniliklere uyum sağlayabilmek ve en verimli biçimde faydalanabilmek için kendimizi geliştirmektir.

İçeriğinizi sesli arama için optimize etmeye başladınız mı? Şimdi tam zamanı! Optimize etmeye ne kadar erken başlarsanız, fantastik avantajları o kadar çabuk elde edebilirsiniz. Bu önemli sesli arama istatistiklerini akılda tutarak başlayın ve sesli aramanın tüm gücünü kullanın!