1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ders Çalışmak: Sınavlara Nasıl Hazırlanılmalı

Ders Çalışmak: Sınavlara Nasıl Hazırlanılmalı

sinavlara-nasil-hazirlanilmali

Üniversite sınavlarının olmasına 20 günden az biraz daha fazla zaman kaldı. Bu sene sınava girecek öğrencilerin diğer senelerdeki öğrencilerden farkı ise Koronavirüs oldu. Aylardır süren eğitim kurumlarının kapalı kalması öğrencilerin çalışma performanslarını önemli ölçüde etkilemiş durumda. Okul ortamında yakalanan yüksek konsantrasyon ev ortamında tabii ki yakalanmıyor. Havaların ısınması, salgının psikolojik etkileri derken bu sene öğrenciler için daha bir çetrefilli geçeceği kesin. Peki bu süreçte ders çalışmak nasıl olmalı? Nelere çalışılmalı, nasıl bir yöntem izlenilmeli?

20 Gün Kaldı Eksiklikleri Tamamlamak Önemli

Sınava çok az bir süre kaldı. Ders çalışmalarınızı youtube gibi platformlardan ders izleyerek öğrenmeye çalışıyorsanız eksik konularınızı bir an önce bitirmeniz gerekmektedir. Kalan süreci belirli bir plana uyarak net sayınızı arttırmak ders çalışmak konusunda atılacak adımlar oldukça önem taşımaktadır. Eğer hangi konularda eksik olduğunuzu bilmiyorsanız veya aylar önce başladığınız bu çalışma maratonunda öğrendiğiniz ilk konuların halen taze bilgilere sahip olduğunu sanmak sizi hataya sürükleyebilir. Tüm bunların tespiti için bu kalan sürede haftada en az 3 deneme çözerek artıları ve eksileri görmeniz gerekir. Denemeleri çözdükten sonra tespit etmeniz gereken ilk şey öğrenmiş olduğunuzu düşündüğünüz konularda yanlışlarınız varsa o dersin tekrarlarını izleyebilir ve biraz daha o konularda soru çözüm sayınızı arttırmanız gerekir. Zaten sınava bu kadar az süre kalmışken öğrenmemiş olduğunuz konu çok az olacağı için yine o konulara 1 veya 1,5 hafta ayırabilirsiniz.

Ders Çalışmak: Sınavlara Nasıl Hazırlanılmalı
ders-calismak

Tekrar ve Geriye Yönelik Çalışmayı Unutmayın

Sınavlara çalışmak, dersleri öğrenmek hepsi birer zincirin halkası gibidir. Sene başında öğrendiğiniz konulardaki bilgiler sene sonuna doğru öğreneceğiniz konuların çözümünde önemli bir basamak adımıdır. Bu nedenle aylar önce öğrendiğiniz bilgileri sürekli tekrar ederek ders çalışmak o konularda iyi olmanız gerekir. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi salgın süreci, okulların kapanması vs. derken motive problemi yaşamanız ders çalışma sürenizin düşmesi oldukça olağandır. Bu noktada geriye yönelik soru çözümleri ve ders tekrarları kalan 20 gün içerisinde sık sık tekrar edilmelidir. Ayrıca sınav süresine alışmak için pratikler yapmakta sizi sınavda bir adım öne geçirecektir.