1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

ücretsiz-mobil-internet-paylaşımı-naıl-yapılır

Bu makalemizde ücretsiz mobil internet paylaşımı nasıl yapılır konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Hotspot Nedir?

Hotspot, kamusal alanlarda kablosuz yerel ağ ile internet erişimi imkanı sağlamakta olan bölgedir. WiFi teknolojisi ile çalışmaktadır. Kafelerde, alışveriş merkezlerinde, tren istasyonlarında, restoranlarda, süpermarketlerde, kampüslerde, hastanelerde ve daha birçok kamu alanında uygulama imkanına sahiptir. Hotspot sayesinde ücretsiz mobil internet paylaşımı yapmak mümkün olabilmektedir.

Tartışma Nasıl Başladı?

Mobil internet paylaşımı 2019 yılının ikinci haftasında ücretli bir şekilde kullanılmaya başlanacak. Turkcell aboneleri belli bir internet data kullanımını aştıktan sonra 9 TL ücret ödemek zorunda kalacaklar. Turkcell  bir mesaj ile bu konuda ki gerekli bilgilendirmeyi abonelerine yaptı. Henüz Vodafone veya Türk Telekom  tarafından konu ile ilgili  bir açıklama gelmedi. Türkcell tarafından internet paylaşımının ücretlendirileceği söylendiği andan itibaren kullanıcılar tarafında akıllarda tek bir soru oluştu o da “ücretsiz mobil internet paylaşımı nasıl yapılır?” şeklinde. Türkcell tarafından aboneler gönderilen mesaj aşağıdaki gibidir.

Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Ücretsiz mobil internet paylaşımı yapabilir miyiz?

Mobil internet kullanıcıları içerisinde ücretsiz mobil internet paylaşımı yapabilmenin yollarını arayanlar için, neyse ki android tarafın da bu işi yapabilen bir uygulamanın var olduğunu söyleyebiliriz.

İlk olarak Android işletim sistemine sahip bir telefonumuzun olması gerekiyor.

Ardından bu telefon ile Google Play’e giriş yapılarak arama kısmına “EasyTether”  yazıp çıkan uygulamanın Lite sürümünü indiriyoruz. Uygulamanın Pro olan ücretli versiyonu da bulunmakta.

Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Programı açtıktan sonra ekrana gelen seçenekler de Bluetooth seçili değilse aktif hale getiriyoruz.

Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Ardından Setup Wizard bölümüne geliyoruz.

Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Geldiğimiz bu ekranda ise Windows Setup butonuna basararak programın bize iki seçenek sunmasını sağlıyoruz. Bu iki seçenek ise bize;  driver dosyalarını ister telefonumuza indirmemizi ve ardından PC’ye kopyalamamızı veya ikinci seçenek olarak da programın bize vermiş olduğu download linki üzerinden direk olarak bağlantıya gidip programı PC üzerinden indirmek olacaktır.

Ücretsiz Mobil İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Bilgisayardaki kurulum işlemlerini bitirdikten sonra programda ki işlemlerimizi de sonlandırıyoruz.

Şimdi ise denetim merkezi kısmında gözükecek olan EasyTether programına sağ tıklıyoruz, ve çıkacak olan  “Bluetooth: All Paired Devices” sekmesine basarak Bluetooh’unu açtığımız telefonumuzu görmemiz gerekiyor. Bağlantı işlemini tamamlamamızın ardından ücretsiz mobil internet paylaşımı işlemimizi bitirmiş oluyoruz.