1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Wikipedia Nasıl Girilir?

Wikipedia Nasıl Girilir?

wikipedia-nasıl-girilir

Wikipedia nasıl girilir adlı makalemizde siteye girişin çözümünü anlatacağız.

Wikipedia nedir?

2001 senesinde kuruluşu gerçekleşen Wikipedia adlı site, kullanıcılar vasıtasıyla birlikte meydana getirilen ve çeşitli  birçok dilde içeriklerin olduğu ücretsiz bir sitedir.  İnternet ansiklopedisi olarak tanınan site internetin en yüksek sayıda ziyaret edilen web siteleri arasında yer almaktadır. Vikipedi kelimesi, viki ve pedi kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır.

Dünyanın en kapsamlı ve en geniş internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia adlı siteye Nisan 2017 den beri kapatılma kararı uygulanıyor. Birçok internet kullanıcısı da kapatıldığı günden beri Wikipedia nasıl girilir sorusuna çözüm aramakta.

Wikipedia Neden Kapatıldı?

Wikipedia adlı sitenin içinde Türkiye’yi terörle aynı çizgide göstermekte olan makalelerin yer alması üzerine bu makalelerin kaldırılması yönünde yetkililer tarafından birtakım girişimler başlatılmıştı. Fakat Wikipedia’nın sözkonusu yazıları kaldırmaması Türkiye’nin siteye erişim engeli koymasına neden oldu.

Wikipedia Nasıl Girilir?

Adım Atılacak Olursa Engel Kalkacak

Türkiye’nin Wikipedia’ya ilettiği taleplerin yerine getirilmesi halinde siteye konan erişim engelinin kaldırılacağı söyleniyor. Peki şuan için Wikipedia nasıl girilir sorusuna vereceğimiz çözüm yoluna geçelim.

Wikipedia Nasıl Girilir?

Çeşitli cihazlardan araştırdığınız bir konuyu wikipedia’da bulmak için öncelikle aradığınız konuyu Google’da aratın. Daha sonra aradığınız konunun Wikipedia’da olan sayfasını açmak istediğinizde “Bu siteye erişim izni yok” yazısı ile karşılaşırsınız.

Wikipedia Nasıl Girilir?

Tarayıcıda ki adres çubuğunda yazılı olan wkipedia adresin de ufak bir değişiklik yaparak sorunu çözeceğiz. Adres çubuğunda Wikipedia’nın başına “0” eklediğiniz de, yani vermiş olduğumuz yukarıdaki örnek resimde görünen şekliyle değişiklik yaptığınızda wiki-zero sayfası vasıtasıyla istediğiniz sayfaya giriş yapabilmiş olacaksınız.