1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Koronavirüs Vaka Sayısı Artarken Ayakkabı ve Terlik Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Koronavirüs Vaka Sayısı Artarken Ayakkabı ve Terlik Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Koronavirüs Vaka Sayısı Artarken Ayakkabı ve Terlik Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Koronavirüs Vaka Sayısı Artarken Ayakkabı ve Terlik Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Koronavirüs Vaka Sayısı Artarken Ayakkabı ve Terlik Temizliği Nasıl Olmalıdır? sorusuna bu makalemizde yanıt bulacaksınız. Koronavirüs vaka sayısı bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündem oldu. İnternet ve sosyal medya dünyasında var olan bilgi karmaşası ise, insanların kafasıda karışıklığa neden olmakta.

Evde kullandığımız terliklerin temizliği ile ilgili neler yapmalıyız?

Dışarıda kullandığımız ayakkabı ve terliklerle eve girmememiz gerektiği özellikle koranavirüsü vakaları arttıkça son derece önem kazandı. Evde kullandığımız terlikleri en az 90 derecede yıkamak ve sık sık temizlemek alabileceğimiz önlemlerden.

Bu dönemde ayakkabı ve terlik temizliğimiz de nelere  nasıl dikkat etmeliyiz?

Covid 19 yaklaşık 4 aydır hayatımıza girmiş bulunmaktadır.Diğer virüslerden daha çok etkin ve bulaşıcılığı daha fazla.Bilimsel araştırmalarda saatlerce hatta günlerce cansız yüzeylerde varlıklarını sürdürebilirler.Ayrıca hastalık oluşturma potansiyelinin cansız yüzeylerde 12 saatten uzun süre kalmadığına  dair uzman bilgileri var. Ayakkabılar ile eve girmemek, evde kullandığımız terlikleri dezenfekte etmek ve aile üyeleriyle paylaşmamak.Özellikle bu kısım çok önemli çünkü birçok insan terlikler ve ayakkabılar konusunda hijyene dikkat etmiyor ve virüsleri eve taşıyabiliyor.

Evdeki Ayakkabı Ve Terlik Temizliğimiz de Dikkat Etmemiz Gerekenler! En Çok Zeminlerde Yaşıyor!

Koronavirüs cansız olan nesne yüzeylerinde, terlik ve ayakkabılarda ne kadar süre yaşamını devam ettiriyor?

Araştırmalarda saatlerce hatta günlerce cansız yüzeylerde kalabileceği kanıtlanmış,hastalık oluşturma potansiyelinin cansız yüzeylerde 12 saatten daha uzun olmadığına dair bilgiler mevcuttur.Sağlığımız için dışarıdan geldiğimiz zaman ayakkabılarımızı dışarıda en az 6 saat havalandırılıp öyle eve sokmalıyız.

Koronavirüs salgını hangi maddelerde daha uzun süre yaşamaktadır?

Uzmanlar koranavirüsün metal yüzeylerde uzun kaldığını bildiriyor ve dikkat etmemiz hususunda özen göstermemiz gerektiğini vurgulamaktadırlar.  Bu nedenle her daim tedbiri elden bırakmayarak kirli olacağını düşündüğümüz yüzeyleri dezenfektan ve temizleyici malzemelerle  (1/10 sulandırılmış çamaşır suyu)  temizlemek etkili olacaktır.

Çamaşır suyu mu yoksa sirke mi? Evde hijyen temizliği için neler yapılabilir?

Ayakkabılar ile eve girmemek ve en az 6 saat havalandırmak. Evde kullandığımız terlikleri dezenfekte etmek veya makine de en az 90 derecede yıkamak ve başka aile fertleriyle ortak kullanmamak Korana virüs salgınında ve koronavirüs vakasında çok önemli.